Jaký je postup u ekologické likvidace autovraku

Patříte mezi ty, kteří odkládají likvidaci automobilu co nejvíc, to jde, i když už je roky nepojízdné a jen Vám zabírá místo před domem? Možná se jedná a jakousi citovou vazbu mezi Vámi a Vašim vozidlem. Na tom není nic špatného. Ale jednoho dne, dřív než se Vám z toho stane nevzhledná kupa šrotu, mu budete muset nadobro říct sbohem.

Mraky nepojízdných vraků se pohybují po celé České republice. Někdo je má pod zámkem v garáži, jiní na zahradách, anebo jsou jen tak volně na ulicích, kde zabírají zbytečně místa k parkování. A my se pak můžeme divit, že není dostatek míst, kde bychom nechali auta stát po dobu nezbytně nutnou. Nehledě na to, že můžeme vyfasovat i pěknou pokutu. Pokud strážník zjistí, že automobil stojí na stejném místě už velmi dlouho a vypadá, že už jej k životu nelze přivést, pošle Vám písemné oznámení s časovou lhůtou. Vaší povinností je, na základě dopisu, se auta neprodleně zbavit. Pokud tak neučiníte ve stanovené době, budou policisté nuceni nechat tento „vůz“ odtáhnout a dlužnou částku po Vás budou vymáhat. A to se Vám nevyplatí a kdo ví, jak hluboko do peněženky si budete muset sáhnout. Přitom nechat si ekologicky zlikvidovat autovrak je docela snadné. Navíc za něj ještě dostanete alespoň malou finanční hotovost. Jak správně postupovat, když váš automobil již definitivně dosloužil, vám prozradíme v několika krátkých bodech.

Kam s autovrakem

Zařízení oprávněných k výkupu a sběru autovraků je na našem území kolem 450. Obvykle se jedná o sběrny kovového odpadu či vrakoviště. Pokud nevíte, kde se takové zařízení ve vašem okolí nachází, můžete se podívat na aktualizovaný seznam na stránkách ministerstva životního prostředí. Kompletní seznam lze jednoduše filtrovat podle místa bydliště. Před odevzdáním autovraku by se měl každý ujistit, zda je zařízení nositelem platného oprávnění. Odevzdáním autovraku neoprávněným osobám totiž riskuje pokutu ve výši až 20 000 korun.

Potřebné doklady

Než autovrak předáte k ekologické likvidaci, musíte si nachystat potřebné doklady. Základem je samozřejmě platný občanský průkaz či jiný doklad vaší totožnosti a originál velkého technického průkazu. Právnické osoby musí kromě zmíněného předložit i výpis z obchodního rejstříku. Likvidujete-li vozidlo z pozůstalosti, nesmí vám při předání vozidla chybět i rozhodnutí o dědictví. A konečně pokud se zbavujete vraku a nejste jeho majitelem, musíte rovněž předložit plnou moc k likvidaci vozidla.

Potvrzení o ekologické likvidaci

Při předání vozu na příslušné provozovně musíte obdržet protokol o ekologické likvidaci. Bez něho byste totiž nemohli nechat vůz vyřadit z Centrálního registru vozidel. Potvrzení vám mají provozovny povinnost vystavit bezplatně. Podmínkou je shoda údajů v technickém průkaze s identifikačními čísly vozidla (VIN).

Kolik stojí likvidace autovraku?

Finanční podmínky pro převzetí autovraku se liší podle provozovny. Zatímco někdy si za převzetí vašeho vyřazeného vozu připlatíte, jinde za odevzdaný autovrak dostanete finanční odměnu. Pro vyplacení odměny většinou hraje rozhodující roli fakt, zda je vůz kompletní.

Bookmark this on Hatena Bookmark
Hatena Bookmark - Jaký je postup u ekologické likvidace autovraku
Share on Facebook
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Livedoor Clip
Share on FriendFeed

Autor: weiron