Vozidla, která jsou papírově „po smrti“ a dál brázdí naše cesty

Nejenom bezohlednost některých řidičů a špatný technický stav vozovek mohou za nebezpečí na cestách. Za tím může být i zcela něco jiného, a to černý obchod s vyřazenými autovraky, které se po rádoby „opravě“ vracejí zpět do provozu.

Aut, uváděných do provozu po fatálních haváriích, kdy v extrémních případech může být provozuschopný vůz doslova svařen ze dvou vraků, není podle odborníků v Česku nic neobvyklého. Odhadujeme, že dvacet procent vozidel, která jsou pojišťovnami vedena jako likvidována s totální škodou, se v neznačkových servisech opraví a vrací zpět do autorizované sítě.

Pojišťovny ani po vyplacení pojistky za totální škodu na havarovaném automobilu nemohou dohlédnout na to, aby majitel svůj vrak nechal i fyzicky zlikvidovat. Ten zůstává jeho majetkem a často bývá předmětem dalšího obchodování. Ať už formou rozprodeje na náhradní díly nebo dokonce přestavby na pojízdný, ale krajně nebezpečný automobil. Ochranu před opětovným uvedením takového vozidla do provozu podle zástupců automobilek i pojišťoven nepředstavují ani technické kontroly ani postup úředníků dopravních odborů při registraci aut.

Jako velkou mezeru lze pokládat to, že chybí činitelé, kteří by kvalitu oprav garantovali. Právě na tom parazitují „nelegální obchodníci“. Ani podle policie zatím není k dispozici recept, jak situaci řešit. Zvlášť, když majitelé vozů mohou již přestavěná auta v dobré víře zakoupit v autobazaru nebo se spolehnout na práci servisu, který sice nespadá do sítě žádné značky, ale vlastní legálně licenci. Dokonce ani běžná technická kontrola nemusí sofistikovanější podvody servisů odhalit.

Bookmark this on Hatena Bookmark
Hatena Bookmark - Vozidla, která jsou papírově „po smrti“ a dál brázdí naše cesty
Share on Facebook
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Livedoor Clip
Share on FriendFeed

Autor: weiron